SŁOWNICTWO:
Cena - ceny
Obniżyć ceny
Wyprzedaż - wyprzedaże
Prezent - prezenty
Kupować - kupić prezenty
Oszczędzać - oszczędzić
Wydawać pieniądze
Produkować śmieci
Suplementy
przesyłka
Skorzystać z okazji
Nienawidzić - nie lubić
ĆWICZENIE 1
Posluchaj podcastu i uzupełnij luki.
Już niedługo święta i na pewno część z was myśli już o ………………………. A może kupiliście już prezenty w listopadzie, gdy był Black Friday, to znaczy czarny piątek?
Tak naprawdę …………………………… zaczęły się już w drugim tygodniu listopada, gdy dużo sklepów ………………………. ceny, aby przyciągnąć …………………... Ludzie lubią kupować rzeczy na wyprzedażach, ponieważ myślą, że udało im się …………………… trochę pieniędzy. Ale, czy nie lepiej byłoby po prostu nie kupować?
Czy ty lubisz przeceny? Co najczęściej kupujesz? Czy ceny są naprawdę niższe, a może po prostu to zwykła manipulacja?
Z ……………… wynika, że w 2024 roku Polacy ……………….. mniej w czasie czarnego piątku niż rok temu. Najwięcej wydali na ubrania, meble oraz zdrowie i urodę. Tak się zastanawiam, co to znaczy, że wydali więcej o 48% “na zdrowie”. Prawdopodobnie kupili o wiele więcej …………………….., bo Polacy kochają suplementy, wystarczy pooglądać polską telewizję, w której co minutę jest reklama jakiegoś cudownego lekarstwa na wszystko.
Na pewno część ludzi zdecydowała się …………………….. z okazji i kupić prezenty na Boże Narodzenie. Co roku dużą popularnością cieszą się ………………..elektroniczne i książki.
Ponad połowa Polaków 54% kupi lub kupiła już prezenty ………………….. internet, ponieważ często ………………. są niższe niż w sklepach stacjonarnych. Niestety, przed świętami ………………………. może nie dojść na czas, dlatego warto jest robić zakupy dużo wcześniej.
Ja zazwyczaj nie chodzę …………….. wyprzedaże i nie kupuję prezentów, nawet dla moich synów. Najlepszy prezent dla mnie i mojej rodziny to wyjście do teatru lub wyjazd w góry. Nie …………….. nowych gadżetów, a tak naprawdę to ……………….. elektronicznych prezentów. Nie wiem, dlaczego, tak było zawsze. Jeśli już mój mąż chce mi zrobić ………………… to może to być dobra książka albo coś do jedzenie, na przykład: dobra gorzka czekolada.
Tak naprawdę to nie rozumiem tego ……………. zakupów przed świętami. Według mnie jest to bardzo stresujące. Dlaczego koniecznie musimy …………………… tak dużo śmieci, bo przecież po świętach połowa tych prezentów na pewno będzie leżała zapomniana w szufladach.
TRANSKRYPCJA
Już niedługo święta i na pewno część z was myśli już o prezentach. A może kupiliście już prezenty w listopadzie, gdy był Black Friday, to znaczy czarny piątek? Tak naprawdę wyprzedaże zaczęły się już w drugim tygodniu listopada, gdy dużo sklepów obniżyło ceny, aby przyciągnąć klientów. Ludzie lubią kupować rzeczy na wyprzedażach, ponieważ myślą, że udało im się zaoszczędzić trochę pieniędzy. Ale czy nie lepiej byłoby po prostu nie kupować?
Czy ty lubisz przeceny? Co najczęściej kupujesz? Czy ceny są naprawdę niższe, a może po prostu to zwykła manipulacja?
Z badań wynika, że w 2024 roku Polacy wydali mniej w czasie czarnego piątku niż rok temu. Najwięcej wydali na ubrania, meble oraz zdrowie i urodę. Tak się zastanawiam, co to znaczy, że wydali więcej o 48% “na zdrowie”. Prawdopodobnie kupili o wiele więcej suplementów, bo Polacy kochają suplementy, wystarczy pooglądać polską telewizję, w której co minutę jest reklama jakiegoś cudownego lekarstwa na wszystko.
Na pewno część ludzi zdecydowała się skorzystać z okazji i kupić prezenty na Boże Narodzenie. Co roku dużą popularnością cieszą się gadżety elektroniczne i książki.
Ponad połowa Polaków 54% kupi lub kupiła prezenty przez internet, ponieważ często ceny są niższe niż w sklepach stacjonarnych. Niestety przed świętami przesyłka może nie dojść na czas, dlatego warto jest robić zakupy dużo wcześniej.
Ja zazwyczaj nie chodzę na wyprzedaże i nie kupuję prezentów, nawet dla moich synów. Najlepszy prezent dla mnie i mojej rodziny to wyjście do teatru lub wyjazd w góry. Nie potrzebuję nowych gadżetów, a tak naprawdę to nienawidzę elektronicznych prezentów. Nie wiem, dlaczego, tak było zawsze. Jeśli już mój mąż chce mi zrobić niespodziankę to może to być dobra książka albo coś do jedzenie, na przykład: dobra gorzka czekolada.
Tak naprawdę to nie rozumiem tego szału zakupów przed świętami. Według mnie jest to bardzo stresujące. Dlaczego koniecznie musimy produkować tak dużo śmieci, bo przecież po świętach połowa tych prezentów na pewno będzie leżała zapomniana w szufladach.
SŁOWNICTWO
filmy obyczajowe
nagłośnienie w sali kinowej - sound system
twórca filmu - creator
tworzyć - robić
film wyświetlany będzie od 1.12
wyświetlać - pokazywać
przypadkowo - by chance
zimna wojna - cold war
UZUPEŁNIJ LUKI
Bohaterka mojego podcastu Aneta bardzo lubi oglądać filmy. Gdyby …..................., w każdy weekend chodziłaby do kina. …...................... jej się różne gatunki filmowe, ale najbardziej lubi komedie i filmy …..........................…..
Najchętniej chodzi do małego kina “Bajka”, które ...................................…. …. niedaleko jej domu. Podoba jej się …...........................................tego miejsca oraz to, że nie sprzedaje się tam popcornu. Kino to zostało …...................................................... w 1970 roku, ale niedawno ....................................…… generalny remont. Teraz są wygodniejsze fotele, klimatyzacja i dobre ……...................................... Jednak wciąż jest to małe kino z …...............................…., gdzie można obejrzeć niekomercyjne czarno-białe filmy.
Raz w miesiącu Aneta chodzi na …...........................……z udziałem …....................................….. Na jednym z takich spotkań spotkała słynnego polskiego …..........................….. Jerzego Skolimowskiego.
Zazwyczaj Aneta chodzi .......….. seanse o 21, ponieważ filmy ……..............................….są w wersji oryginalnej z napisami. Aneta …….......................... dubbingu, ponieważ dobrze zna angielski i francuski najchętniej ogląda filmy w wersji ……................................
W piątek ....................................……. film Woody’ego Allena pod tytułem “Niewierni w Paryżu”. Jest to dramatokomedia, która opowiada historię .....................................……, które mieszka w Paryżu. Bohaterowie tej komedii są w sobie bardzo ........................................, ale kiedy Fanny przypadkowo spotyka kolegę z liceum, …….......................może się zmienić.
Oczywiście nie opowiem wam końca tej historii, musicie sami zobaczyć ten film.
Natomiast, …........................................ polskim filmem Anety jest “Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. ……..................................... filmu są pianista Wiktor (Tomasz Kot) oraz śpiewaczka muzyki ludowej Zula (Joanna Kulig). Bohaterowie, nie mogą się zdecydować, czy uciec do Europy Zachodniej, czy zostać w................................................. Polecam wam ten film, musicie koniecznie go obejrzeć.
A jaki jest wasz ulubiony film? Wolicie oglądać filmy w domu czyw kinie ? Co ostatnio obejrzeliscie?
Ćwiczenie 2
SŁOWNICTWO
filmy obyczajowe
nagłośnienie w sali kinowej - sound system
twórca filmu - creator
tworzyć - robić
film wyświetlany będzie od 1.12
wyświetlać - pokazywać
przypadkowo - by chance
zimna wojna - cold war
Bohaterka mojego podcastu Aneta bardzo lubi oglądać filmy. Gdyby mogła, w każdy weekend chodziłaby do kina. Podobają jej się różne gatunki filmowe, ale najbardziej lubi komedie i filmy obyczajowe. Najchętniej chodzi do małego kina “Bajka”, które znajduje się niedaleko jej domu.
Podoba jej się atmosfera tego miejsca oraz to, że nie sprzedaje się tam popcornu. Kino to zostało założone w 1970 roku, ale niedawno przeszło generalny remont. Teraz są wygodniejsze fotele, klimatyzacja i dobre nagłośnienie. Jednak wciąż jest to małe kino z historią, gdzie można obejrzeć niekomercyjne, czarno-białe filmy.
Raz w miesiącu, Aneta chodzi na przedpremiery z udziałem twórców. Na jednym z takich spotkań spotkała słynnego polskiego reżysera Jerzego Skolimowskiego.
Zazwyczaj, Aneta chodzi na seanse o 21, ponieważ filmy wyświetlane są w wersji oryginalnej z napisami. Aneta nienawidzi dubbingu, ponieważ dobrze zna angielski i francuski, najchętniej ogląda filmy w wersji oryginalnej.
W piątek obejrzała film Woody’ego Allena, pod tytułem “Niewierni w Paryżu”. Jest to dramatokomedia, która opowiada historię małżeństwa, które mieszka w Paryżu. Bohaterowie tej komedii są w sobie bardzo zakochani, ale kiedy Fanny przypadkowo spotyka kolegę z liceum, wszystko może się zmienić….
Oczywiście nie opowiem wam końca tej historii, musisz sama zobaczyć ten film.
Natomiast, ulubionym polskim filmem Anety jest “Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Bohaterami filmu są pianista Wiktor (Tomasz Kot) oraz śpiewaczka muzyki ludowej Zula (Joanna Kulig). Bohaterowie, nie mogą się zdecydować czy uciec do Europy Zachodniej czy zostać w Polsce.
Polecam wam ten film, musicie koniecznie go obejrzeć.
A jaki jest wasz ulubiony film? Wolicie oglądać filmy w domu czy w kinie? Co ostatnio obejrzeliście?
Hej, z tej strony Anka, a to jest kolejny odcinek podcastu Polish is fun. Ten odcinek będzie o górach.
Lubicie jeździć w góry? Ja bardzo. Tak naprawdę to nie mogłam się ......................., kiedy będzie jesień i znowu będę w górach. Na pewno wiecie,
że latem we Włoszech jest za gorąco, żeby ................................... po górach.
Na szczęście, w tym roku jesień jest naprawdę piękna i w październiku kilka razy ................................. nam się pojechać w góry, tylko 60 kilometrów od naszego domu.
W ........................ niedzielę października wyjechaliśmy z domu o godzinie 9 (dziewiątej). Jak zawsze założyliśmy wygodne buty i sportowe ubranie oraz spakowaliśmy plecaki. Zawsze ...........................ze sobą jedzenie na piknik. Tym razem mieliśmy kanapki z serem i pomidorem, marchewki, oliwki i paluszki. A na deser ciasteczka i kawę.
Postanowiliśmy zacząć .................................... w miejscowości Capranica Prenestina, niestety nie .......................... nam się dojechać do miasteczka, ponieważ były .............................. drogowe. Zaparkowaliśmy nasz samochód kilka kilometrów wcześniej i rozpoczęliśmy naszą wędrówkę w miasteczku San Vito Romano.
Dzień był naprawdę piękny, było słonecznie i ciepło. Szybko znaleźliśmy .......................... i zrobiliśmy 10 kilometrów, aż znaleźliśmy dobre .......................... na piknik. Jedliśmy i podziwialiśmy piękną .................................... gór. Kolory były przepiękne, wszędzie widzieliśmy żółte, brązowe
i pomarańczowe liście.
O 13 (trzynastej) postanowiliśmy ................................ do domu, ponieważ mieliśmy jeszcze 10 kilometrów do ................................, a dni jesienią są coraz krótsze. Po ........................................... na parking, postanowiliśmy jeszcze........................................... miasteczko San Vito Romano. To był pierwszy raz, kiedy tutaj byliśmy i muszę powiedzieć, że to miejsce jest magiczne. Stare miasto zostało ................................................. w X wieku i jest w bardzo dobrym stanie, znajduje się tam .................................. Theodoli, z XI wieku, który jest własnością prywatną. Chciałam wejść do środka i zwiedzić ten pałac, ale niestety było to niemożliwe.
Wieczorem ............................................. do domu, zmęczeni, ale bardzo bardzo szczęśliwi.
Mam nadzieję, że podobał wam się ten podcast. Możecie zapamiętać słownictwo związane z wycieczką w góry:
Plecak
Wygodne buty
Podziwiać panoramę gór
Jechać w góry + biernik W sobotę pojadę w góry.
Być w górach + miejscownik
Gdzie jesteś?
Od kilku dni jesteśmy w górach.
Hej, z tej strony Anka, a to jest kolejny odcinek podcastu Polish is fun. Ten odcinek będzie o górach.
Lubicie jeździć w góry? Ja, bardzo. Tak naprawdę to nie mogłam się doczekać, kiedy będzie jesień i znowu będę w górach. Na pewno wiecie, że latem we Włoszech jest za gorąco, żeby chodzić po górach.
Na szczęście, w tym roku jesień jest naprawdę piękna i w październiku kilka razy udało nam się pojechać w góry, tylko 60 kilometrów od naszego domu.
W ostatnią niedzielę października wyjechaliśmy z domu o godzinie 9. Jak zawsze założyliśmy wygodne buty i sportowe ubranie oraz spakowaliśmy plecaki. Zawsze zabieramy ze sobą jedzenie na piknik. Tym razem mieliśmy kanapki z serem i pomidorem, marchewki, oliwki i paluszki. A na deser ciasteczka i kawę.
Postanowiliśmy zacząć wędrówkę w miejscowości Capranica Prenestina, niestety nie udało nam się dojechać do miasteczka, ponieważ były roboty drogowe. Zaparkowaliśmy nasz samochód kilka kilometrów wcześniej i rozpoczęliśmy naszą wędrówkę w miasteczku San Vito Romano.
Dzień był naprawdę piękny, było słonecznie i ciepło. Szybko znaleźliśmy szlak i zrobiliśmy 10 kilometrów, aż znaleźliśmy dobre miejsce na piknik. Jedliśmy i podziwialiśmy piękną panoramę gór. Kolory były przepiękne, wszędzie widzieliśmy żółte, brązowe i pomarańczowe liście.
O 13 postanowiliśmy wracać do domu, ponieważ mieliśmy jeszcze 10 kilometrów do zrobienia, a dni jesienią są krótsze. Po powrocie na parking, postanowiliśmy jeszcze zwiedzić miasteczko San Vito Romano. To był pierwszy raz, kiedy tutaj byliśmy i muszę powiedzieć, że to miejsce jest magiczne. Stare miasto zostało zbudowane w X wieku i jest w bardzo dobrym stanie, znajduje się tam pałac Theodoli, z XI wieku, który jest własnością prywatną. Chciałam wejść do środka i zwiedzić ten pałac, ale niestety było to niemożliwe.
Wieczorem wróciliśmy do domu, zmęczeni ale bardzo bardzo szczęśliwi.
Mam nadzieję, że podobał wam się ten podcast. Możecie zapamiętać słownictwo związane z wycieczką w góry:
Plecak
Wygodne buty
Podziwiać panoramę gór
Jechać w góry + biernik W sobotę pojadę w góry.
Być w górach + miejscownik
Gdzie jesteś?
Od kilku dni jesteśmy w górach.
SŁOWNICTWO:
tęsknić za - to miss
rosół - chicken soup
owoce morza - seafood
smażyć - to fry smażona - fried
zdziwić - to surprise
wracać - to come back
www.polishisfun.com
Smakuje mi bardzo polskie jedzenie. Mieszkam w Rzymie i często ................... ..... pierogami mojej mamy, albo żeberkami mojej cioci. Uważam, że ............ polska jest bardzo urozmaicona. To prawda, że Polacy jedzą dużo ............... i ziemniaków, ale mamy także bardzo dużo innych dań np. z kapusty i innych ............ Na pewno słyszeliście o bigosie, gołąbkach czy kapuśniaku. Kapusta to ................ kuchni polskiej!
Codziennie w Polsce je się także zupy, mamy bardzo dużo różnych zup, np. .............. (czyli zupa z kurczaka), pomidorowa, ogórkowa, barszcz czerwony lub mój ulubiony żurek.
Kuchnia polska jest dość ....................... i tłusta, np. nie wiem, czy wiecie co to są skwarki, które podajemy do pierogów? Skwarki to jest po prostu roztopiony tłuszcz, czyli coś bardzo, bardzo tłustego.
Polskie danie są także bardzo ........................, np. aby zrobić pierogi potrzeba naprawdę dużo czasu, a bigos gotuje się kilka godzin.
W czasie świąt Polacy lubią rodzinne ..................., natomiast na co dzień jedzą bardzo szybko i o różnych porach.
Teraz troszeczkę o kuchni włoskiej.
Dania kuchni włoskiej przygotowuje się bardzo ................... Tutaj najważniejsza jest jakość produktów. Świeże owoce, warzywa, ryby i ......................... morza są najwyższej jakości. I tak, aby przygotować sałatkę caprese, potrzebujemy tylko pysznych pomidorów, mozzarelli, ................ z oliwek i to wszystko. Do tego podajemy świeży chleb i danie gotowe :)
Natomiast pasta pomodoro to po prostu makaron z sosem pomidorowym, oliwą z oliwek i startym ............... parmigiano. Cztery składniki, 10 minut i możemy już jeść - smacznego!
Musicie też wiedzieć, że kuchnia włoska na .................... Włoch różni się od tej na .................. kraju. Na południu je się bardzo dużo pomidorów i .................... potraw np. w Apulii je się panzerotti, to są małe pizze złożone na pół, w środku jest mozzarella i sos pomidorowy i coś takiego smaży się w głębokim tłuszczu. Czyli to są danie bardzo ciężkie i bardzo kaloryczne.
Natomiast na północy je się .................... i też więcej ryżu, np. risotto. Takie popularne danie w Mediolanie to właśnie risotto z szafranem.
Włosi lubią ...................... posiłki, każdego dnia rodzina siada do wspólnej kolacji, zawsze o tej samej godzinie. I muszę przyznać, że bardzo mi się to podoba, ale to jest też coś, co ........................mnie bardzo na początku mojego pobytu we Włoszech. To, że naprawdę tutaj obiad i kolację je się codziennie o tej samej porze. Obiad zazwyczaj o pierwszej lub drugiej po południu, w zależności o której godzinie dzieci ................. do domu ze szkoły. Natomiast kolację je się około godziny dwudziestej.
www.polishisfun.com
I to by było na tyle. Na pewno obie kuchnie są bardzo smaczne i każdy znajdzie coś pysznego dla siebie. Mam nadzieję, że zaciekawił was ten podcast o jedzeniu, o kuchni polskiej i włoskiej.
Ćwiczenie 1 ZAPAMIĘTAJ!
tęsknić za + narzędnik tęsknię za pierogami
słyszeć o + miejscownik słyszałaś o bigosie
robić - zrobić + biernik zrobić pierogi
przygotować + biernik przygotować sałatkę
potrzeba + dopełniacz potrzeba czasu
celebrować + biernik celebrować posiłki
UZUPEŁNIJ ZDANIA
Moje dzieci kochają pierogi, dlatego często je ……….
Polacy ……… kolację wigilijną.
Aneta …….. za Tomkiem.
Tomek nie …….. pomocy, on gotuje bardzo dobrze i sam zrobi pierogi.
Nigdy nie ……… o żurku, ale mam ochotę go spróbować.
Aneta …….. imprezę urodzinową dla Tomka.
Konstrukcja bezosobowa:
czasownik 3 osoba liczby pojedynczej:
ON/ONA/ONO je/przygotowuje + się
W Polsce je się dużo tłustych dań.
We Włoszech przez cały rok je się świeże warzywa i owoce.
We Włoszech przygotowuje się szybkie posiłki.
Obecnie przygotowuje się mniej posiłków w domu, a częściej chodzi się do barów i restauracji.
UZUPEŁNIJ DIALOGI
Dialogi:
A: Jesteś głodna?
S: Tak, jestem bardzo głodna/y.
A: Na co masz ochotę?
S:
A: Dzisiaj nie mam czasu, aby zrobić ….. Może pójdziemy do restauracji?
S:
A: Do której restauracji chciałabyś pójść?
S:
A: Czy ta restauracja jest daleko? Dzisiaj muszę jeszcze pracować.
S:
A: O której wychodzimy?
S:
A: Trzeba zarezerwować stolik?
S:
A: ….
www.polishisfun.com
W restauracji
A: Smakują ci te pierogi
S:
A: Moje danie jest pyszne, nigdy nie jadłam lepszego barszczu.
S:
A: Wiesz, czy można płacić tutaj kartą?
S:
A: Ja stawiam
S:
www.polishisfun.com
Smakuje mi bardzo polskie jedzenie. Mieszkam w Rzymie i często tęsknię za pierogami mojej mamy, albo żeberkami mojej cioci. Uważam, że kuchnia polska jest bardzo urozmaicona. To prawda, że Polacy jedzą dużo mięsa i ziemniaków, ale mamy także bardzo dużo innych dań np. z kapusty i innych warzyw. Na pewno słyszeliście o bigosie, gołąbkach czy kapuśniaku. Kapusta to królowa kuchni polskiej!
Codziennie w Polsce je się także zupy, mamy bardzo dużo różnych zup, np. rosół (czyli zupa z kurczaka), pomidorowa, ogórkowa, barszcz czerwony lub mój ulubiony żurek.
Kuchnia polska jest dość ciężka i tłusta, np. nie wiem, czy wiecie co to są skwarki, które podajemy do pierogów? Skwarki to jest po prostu roztopiony tłuszcz, czyli coś bardzo, bardzo tłustego.
Polskie danie są także bardzo czasochłonne, np. aby zrobić pierogi potrzeba naprawdę dużo czasu, a bigos gotuje się kilka godzin.
W czasie świąt Polacy lubią rodzinne posiłki, natomiast na co dzień jedzą bardzo szybko i o różnych porach.
Teraz troszeczkę o kuchni włoskiej.
Dania kuchni włoskiej przygotowuje się bardzo szybko. Tutaj najważniejsza jest jakość produktów. Świeże owoce, warzywa, ryby i owoce morza są najwyższej jakości. I tak, aby przygotować sałatkę caprese, potrzebujemy tylko pysznych pomidorów, mozzarelli, oliwy z oliwek i to wszystko. Do tego podajemy świeży chleb i danie gotowe :)
Natomiast pasta pomodoro to po prostu makaron z sosem pomidorowym, oliwą z oliwek i startym serem parmigiano. Cztery składniki, 10 minut i możemy już jeść - smacznego!
Musicie też wiedzieć, że kuchnia włoska na południu Włoch różni się od tej na północy kraju. Na południu je się bardzo dużo pomidorów i smażonych potraw np. w Apulii je się panzerotti, to są małe pizze złożone na pół, w środku jest mozzarella i sos pomidorowy i coś takiego smaży się w głębokim tłuszczu. Czyli to są danie bardzo ciężkie i bardzo kaloryczne.
Natomiast na północy je się masło i też więcej ryżu, np. risotto. Takie popularne danie w Mediolanie to właśnie risotto z szafranem.
Włosi lubią celebrować posiłki, każdego dnia rodzina siada do wspólnej kolacji, zawsze o tej samej godzinie. I muszę przyznać, że bardzo mi się to podoba, ale to jest też coś, co zdziwiło mnie bardzo na początku mojego pobytu we Włoszech. To, że naprawdę tutaj obiad i kolację je się codziennie o tej samej porze. Obiad zazwyczaj o pierwszej lub drugiej po południu, w zależności o której godzinie dzieci wracają do domu ze szkoły. Natomiast kolację je się około godziny dwudziestej.
www.polishisfun.com
I to by było na tyle. Na pewno obie kuchnie są bardzo smaczne i każdy znajdzie coś pysznego dla siebie. Mam nadzieję, że zaciekawił was ten podcast o jedzeniu, o kuchni polskiej i włoskiej.
SŁOWNICTWO:
skorzystać - to make good use of something
przyzwyczaić się - to get used to
spektakularne rezultaty - great results
pora dnia - time of the day
www.polishisfun.com
Hej, z tej strony Anka, a to jest już szósty odcinek podcastu Polish is fun. W tym odcinku dam ci kilka bardzo prostych rad, co zrobić aby jak najwięcej skorzystać z lekcji języka polskiego. Oczywiście, reguły te odnoszą się także do innych języków.
Dobrze, zaczynamy.
Czyli zdecydowałeś/aś się uczyć zdalnie ………… …………… i znalazłeś/aś fajnego nauczyciela, starasz się mieć lekcje ……………., ale tak naprawdę to nie widzisz jakiś fantastycznych rezultatów.
Co możesz zrobić w takiej sytuacji ?
Po prostu 30 minut, może nawet 15 minut, przed lekcją włącz polską …………, telewizję lub radio, niech twój mózg już przed lekcją ……………….., że za chwilę będziesz uczył/a się i rozmawiał/a po polsku. Prawda, jakie to proste?
Poza tym, postaraj się nie rezerwować lekcji w czasie ………… w pracy gdy jesteś w biurze. Przerwa to czas odpoczynku, czyli twój ………… jest zmęczony/a po kilku godzinach pracy i na pewno …………… po takiej lekcji nie będą spektakularne. No i samo biuro, koledzy, ………… naprawdę nie pomagają. Najlepiej jeśli zarezerwujesz lekcję o takiej ………..dnia, kiedy najłatwiej się koncentrujesz. Dla jednych będzie to ranek, ale dla innych może to być wieczór lub noc. Każdy jest inny.
Pamiętaj także, żeby zarezerwować lekcję …………. Lekcja próbna pozwala nauczycielowi lepiej cię poznać, a dzięki temu przygotuje on lepszy materiał na pierwszą godzinę.
No i na koniec, pamiętaj aby ……………… to co zrobiłeś/łaś na lekcji z nauczycielem. Przeczytaj notatki w zeszycie lub w googe doc. Kiedy mówiłeś/mówiłaś ja zapisywałam w google doc poprawne zdania, one są dla ciebie, skorzystaj z tego. Dzięki temu, na kolejnej lekcji nie będziesz robił tych samych błędów. A nawet jeśli będziesz robił te same błędy, będą one rzadsze.
www.polishisfun.com
Ćwiczenie 2
Proszę uzupełnić właściwym czasownikiem (verb)
…………….muzyki
………….…telewizję
…………….film
…………….książkę
……………języka polskiego
……………po polsku
……………błędy
……………lekcję
……………notatki
SŁOWNICTWO:
skorzystać - to make good use of something
przyzwyczaić się - to get used to
spektakularne rezultaty - great results
pora dnia - time of the day
www.polishisfun.com
Hej, z tej strony Anka, a to jest już szósty odcinek podcastu Polish is fun. W tym odcinku dam ci kilka bardzo prostych rad, co zrobić aby jak najwięcej skorzystać z lekcji języka polskiego. Oczywiście, reguły te odnoszą się także do innych języków.
Dobrze, zaczynamy.
Czyli zdecydowałeś się uczyć zdalnie języka polskiego i znalazłeś fajnego nauczyciela, starasz się mieć lekcje regularnie, ale tak naprawdę to nie widzisz jakiś fantastycznych rezultatów.
Co możesz zrobić w takiej sytuacji ?
Po prostu 30 minut, może nawet 15 minut, przed lekcją włącz polską muzykę, telewizję lub radio, niech twój mózg już przed lekcją przyzwyczai się, że za chwilę będziesz uczył się i rozmawiał po polsku. Prawda, jakie to proste?
Poza tym, postaraj się nie rezerwować lekcji w czasie przerwy w pracy gdy jesteś w biurze. Przerwa to czas odpoczynku, czyli twój mózg jest zmęczony po kilku godzinach pracy i na pewno rezultaty po takiej lekcji nie będą spektakularne. No i samo biuro, koledzy, hałas naprawdę nie pomagają. Najlepiej jeśli zarezerwujesz lekcję o takiej porze dnia, kiedy najłatwiej się koncentrujesz. Dla jednych będzie to ranek, ale dla innych może to być wieczór lub noc. Każdy jest inny.
Pamiętaj także, żeby zarezerwować lekcję próbną. Lekcja próbna pozwala nauczycielowi lepiej cię poznać, a dzięki temu przygotuje on lepszy materiał na pierwszą godzinę.
No i na koniec, pamiętaj aby powtórzyć to co zrobiłeś na lekcji z nauczycielem. Przeczytaj notatki w zeszycie lub w googe doc. Kiedy mówiłeś/mówiłaś ja zapisywałam w google doc poprawne zdania, one są dla ciebie, skorzystaj z tego. Dzięki temu, na kolejnej lekcji nie będziesz robił tych samych błędów. A nawet jeśli będziesz robił te same błędy, będą one rzadsze.
Dobrze, to by było na tyle. Mam nadzieję, że moje rady pomogą ci w nauce. Jeśli chciałabyś/chciałbyś transkrypcję tego podcastu, proszę napisz do mnie.
Dziękuję za uwagę i do usłyszenia! Cześć!
www.polishisfun.com
Czy znasz te słowa:
bezpieczne
wieżowiec
piwnica
starać się
akademik
sąsiad
www.polishisfun.com
Ćwiczenie 1
Posłuchaj podcastu jeszcze raz i uzupełnij luki
Nie pamiętam ile razy się przeprowadzałam, ale na pewno więcej niż 10. Najpierw mieszkałam w …………. mieszkaniu razem z moimi rodzicami i bratem. To mieszkanie było bardzo ……………, miało tylko 56 m2 i znajdowało się na drugim piętrze w dziesięciopiętrowym, komunistycznym ……………. Mieszkanie miało trzy pokoje, kuchnię, łazienkę i mały balkon.
Mieliśmy także małą………….. gdzie trzymaliśmy rowery i przetwory. W tym …………. były dwie …………., czyli nie musieliśmy wchodzić po schodach na drugie piętro. Mieszkaliśmy tam dopóki chodziłam do liceum, później przeprowadziliśmy się do domu ……… …………, ponieważ zamieszkała z nami moja babcia. Dom ten był duży i ……….., ale nie mieliśmy centralnego …………. i w zimie było bardzo zimno.
Nie musieliśmy płacić za ………….. tak jak w mieszkaniu, ale ogrzewanie było bardzo drogie.
Nie był to …………….dom, więc moi rodzice musieli ……….kredyt, aby zrobić ……... Najbardziej lubiłam siedzieć w dużej, …………. kuchni, gdzie gotowaliśmy i oglądaliśmy telewizję. Mieszkałam w tym domu 5 lat, później w wieku 23 (dwudziestu trzech) lat wyjechałam do Stanów. W Ocean City mieszkałam w małym, ……….. mieszkaniu wspólnie z 8 ośmiorgiem studentów z całej Europy, na szczęście później z koleżanką …………… ………… mieszkanie w Atlantic City. Niestety, nie mam dobrych wspomnień z tego miejsca. Po dwóch miesiącach przeprowadziłyśmy się do San Francisco, gdzie wynajęłyśmy pokój w …………... I tak jeszcze kilka razy się przeprowadzałam, aż przyjechałam do Rzymu. Tutaj mieszkam w ………… mieszkaniu z ładnym balkonem. Najbardziej lubię pić rano kawę na balkonie i słuchać śpiewu ptaków. Mieszkanie to jest ……….., ponieważ mam dużo …………… i bez problemu mogę wyjeżdżać do Polski. Niestety, nie mamy garażu ani ………., dlatego ……………… nie kupować dużo rzeczy. Na razie nie myślimy o przeprowadzce.
www.polishisfun.com
Ćwiczenie 2
Odpowiedz na pytania.
Ile razy się przeprowadzałam?
Gdzie mieszkałam najpierw?
Gdzie się przeprowadziłam z rodzicami i jak długo tam mieszkałam?
Gdzie mieszkałam po raz pierwszy bez rodziców?
Ile razy przeprowadzałam się w Stanach?
Czy lubię mój dom w Rzymie?
Ćwiczenie 3
Wordwall - połącz w pary (pair up)
Ćwiczenie 4
PRZEPROWADZKA - Transkrypcja
Polish is fun - Anka Sikora
Nie pamiętam ile razy się przeprowadzałam, ale na pewno więcej niż 10 (dziesięć). Najpierw mieszkałam w przytulnym mieszkaniu razem z moimi rodzicami i bratem. To mieszkanie było bardzo ciasne, miało tylko 56 m2 i znajdowało się na drugim piętrze w dziesięciopiętrowym, komunistycznym budynku. Mieszkanie miało trzy pokoje, kuchnię, łazienkę i mały balkon.
Mieliśmy także małą piwnicę, gdzie trzymaliśmy rowery i przetwory. W tym wieżowcu były dwie windy, czyli nie musieliśmy wchodzić po schodach na drugie piętro. Mieszkaliśmy tam dopóki chodziłam do liceum, później przeprowadziliśmy się do domu na wsi, ponieważ zamieszkała z nami moja babcia. Dom ten był duży i słoneczny, ale nie mieliśmy centralnego ogrzewania i w zimie było bardzo zimno.
Nie musieliśmy płacić za czynsz tak jak w mieszkaniu, ale ogrzewanie było bardzo drogie.
Nie był to nowoczesny dom, więc moi rodzice musieli wziąć kredyt, aby zrobić remont. Najbardziej lubiłam siedzieć w dużej, jasnej kuchni, gdzie gotowaliśmy i oglądaliśmy telewizję. Mieszkałam w tym domu 5 lat, później w wieku 23 (dwudziestu trzech) lat wyjechałam do Stanów. W Ocean City mieszkałam w małym, ciemnym mieszkaniu wspólnie z 8 (ośmiorgiem) studentów z całej Europy, na szczęście później z koleżanką wynajęłyśmy samodzielne mieszkanie w Atlantic City. Niestety, nie mam dobrych wspomnień z tego miejsca. Po dwóch miesiącach przeprowadziłyśmy się do San Francisco, gdzie wynajęłyśmy pokój w akademiku. I tak jeszcze kilka razy się przeprowadzałam, aż przyjechałam do Rzymu. Tutaj mieszkam w przestronnym mieszkaniu z ładnym balkonem. Najbardziej lubię pić rano kawę na balkonie i słuchać śpiewu ptaków. Mieszkanie to jest bezpieczne, ponieważ mam dużo sąsiadów i bez problemu mogę wyjeżdżać do Polski. Niestety, nie mamy garażu ani piwnicy, dlatego staram się nie kupować dużo rzeczy. Na razie nie myślimy o przeprowadzce.
Ćwiczenie 1
www.polishisfun.com
Proszę posłuchaj jeszcze raz i wstaw brakujące słowa.
Kim jest Tomek?
Tomek ma 29 lat i jest …….. Pracuje w……… w centrum Warszawy. Tomek lubi Warszawę, ale mieszka tu tylko od trzech lat. On jest……. Lublina. Jego dziewczyna Aneta też jest z Lublina, ale tak jak Tomek, mieszka i pracuje w Warszawie.
Tomek jest bardzo aktywny i …… . Lubi uprawiać sport. Po pracy ……i gra w piłkę nożną. Czasami gdy ma ………, jedzie z kolegami na……….. lub jeździ na rowerze.
Tomek jest bardzo ambitny, pracuje na cały etat, ale studiuje też ……………. Interesuje się psychologią kliniczną i …………... Tak naprawdę to nie ma on dużo czasu dla swojej dziewczyny. Ale, nic nie szkodzi, ponieważ Aneta nie …………… się, codziennie jest bardzo zajęta. Ona jest …………. i pracuje w szpitalu.
Poza tym interesuje się …………., lubi chodzić do kina i muzeum. Czasami idą z Tomkiem do teatru na ………. Aneta lubi również sport. Często jeździ na rolkach w parku albo gra w tenisa.
W sobotę ma ………….. czas i chodzi na zakupy do galerii handlowej. Na przykład, dzisiaj idzie do apteki, sklepu spożywczego i ciastkarni. Ma długą listę zakupów, musi kupić produkty na ………… i ciasto w ciastkarni. Tomek umie dobrze…………. i dziś wieczorem zrobi pyszną …………... Po kolacji Aneta i Tomek obejrzą ………………po angielsku. Oni mówią bardzo dobrze po angielsku i uczą się też japońskiego. Lubią oglądać stare, japońskie filmy. W nocy pójdą też z przyjaciółmi ………… dyskotekę, bo Aneta uwielbia tańczyć.
To nie koniec historii o Tomku i Anecie…
Ćwiczenie 2
Połącz w pary
Wordwall Tomek i Aneta - słownictwo
Ćwiczenie 3
Brakujace słowo - Tomek i Aneta
SŁOWNICTWO:
szpital - hospital
pracuję w szpitalu - I work in a hospital
biegać - to run
biegam w parku - I run in the park
pediatra - pediatrician
Jestem pediatrą - I'm a pediatrician
ona jest zajęta - she is busy
ona ma czas - she has free time
iść- to go
ona idzie do apteki - she goes to the pharmacy
ciasto - a cake
pyszne - delicious
pyszne ciasto - delicous cake
Hej, z tej strony Anka, a to jest kolejny odcinek podcastu Polish is fun. Dzisiaj opowiem wam o Tomku i Anecie. Podcast ten pomoże wam utrwalić słownictwo z pierwszych siedmiu rozdziałów książki Polski krok po kroku.
Dobrze, zaczynamy.
Kim jest Tomek?
Tomek ma 29 lat i jest lekarzem. Pracuje w szpitalu w centrum Warszawy. Tomek lubi Warszawę, ale mieszka tu tylko od trzech lat. On jest z Lublina. Jego dziewczyna Aneta też jest z Lublina, ale tak jak Tomek, mieszka i pracuje w Warszawie.
Tomek jest bardzo aktywny i energiczny. Lubi uprawiać sport. Po pracy biega i gra w piłkę nożną. Czasami gdy ma czas, jedzie z kolegami na mecz lub jeździ na rowerze.
Tomek jest bardzo ambitny, pracuje na cały etat, ale studiuje też psychologię. Interesuje się psychologią kliniczną i socjologią. Tak naprawdę to nie ma on dużo czasu dla swojej dziewczyny. Ale, nic nie szkodzi, ponieważ Aneta nie nudzi się, codziennie jest bardzo zajęta. Ona jest pediatrą i pracuje w szpitalu.
Poza tym interesuje się sztuką, lubi chodzić do kina i muzeum. Czasami idą z Tomkiem do teatru na spektakl. Aneta lubi również sport. Często jeździ na rolkach w parku albo gra w tenisa.
W sobotę ma wolny czas i chodzi na zakupy do galerii handlowej. Na przykład dzisiaj idzie do apteki, sklepu spożywczego i ciastkarni. Ma długą listę zakupów, musi kupić produkty na kolację i ciasto w ciastkarni. Tomek umie dobrze gotować i dziś wieczorem zrobi pyszną kolację. Po kolacji Aneta i Tomek obejrzą film po angielsku. Oni mówią bardzo dobrze po angielsku i uczą się też japońskiego. Lubią oglądać stare, japońskie filmy. W nocy pójdą też z przyjaciółmi na dyskotekę, bo Aneta uwielbia tańczyć.
To nie koniec historii o Tomku i Anecie…
W kolejnym odcinku dowiecie się co jedzą oni na kolację i do której restauracji lubią chodzić w Warszawie.
Ćwiczenie 1
www.polishisfun.com
Proszę posłuchaj jeszcze raz i wstaw brakujące słowa.
Dzisiejszy odcinek będzie o moim mieście, czyli o ……...
Lublin to największe miasto we …………….. części Polski. Jest to miasto uniwersyteckie, ponieważ znajduje się tutaj aż pięć uniwersytetów.
…………. to miasto nie tylko dlatego, że tutaj się urodziłam i wychowałam, ale także ponieważ Lublin jest bardzo zielonym miastem, a jak wiecie ja bardzo lubię …………..
W Lublinie znajduje się bardzo dużo parków, najpopularniejszy jest Ogród Saski, położony w ………….. miasta, ale warto odwiedzić również Park Ludowy, Ogród Botaniczny i Skansen.
Gdy jestem w Lublinie uwielbiam ………………. po Starym Mieście, jest tutaj wiele pięknych kamienic i dobrych restauracji.
Gdy jestem na rynku idę zawsze do restauracji Sielsko Anielsko na pyszny żurek. Jeśli nie wiecie, żurek to kwaśna zupa z jajkiem i kiełbasą. Na drugie danie zamawiam …………..ruskie. Wierzcie mi, nie jest łatwo znaleźć naprawdę smaczne pierogi, a w tej restauracji są pyszne.
Po obiedzie warto wejść …. …… wieży Trynitarskiej, skąd można podziwiać panoramę Lublina.
Po tej atrakcji idę na lody do Bułki i Kromki - ten lokal znajduje się …………… Trybunału, w samym centrum Starego Miasta. Lubię usiąść w ogródku z dobrą kawą i drożdżówką. Ale wy musicie spróbować lubelskiego cebularza, czyli okrągłego chlebka albo placka z cebulą i makiem.
Cebularz to tradycyjny wypiek lubelski, więc nie możecie o nim zapomnieć!
I na samym końcu, ………….. zamek lubelski i Kaplicę. Jeśli mam czas to wchodzę na …………. i podziwiam piękną panoramę starówki.
No dobrze. Mogłabym tak opowiadać i opowiadać, ponieważ w Lublinie jest bardzo dużo interesujących miejsc i dobrych restauracji.
Ale wy na pewno zastanawiacie się kiedy najlepiej ………….do Lublina? To zależy. W lipcu, sierpniu i wrześniu są festiwale, o jednym z nich Jarmarku Jagiellońskim na pewno kiedyś wam opowiem. Tak naprawdę to sami musicie zdecydować, pamiętajcie tylko, że najładniejsza …………. jest od czerwca do września. To by było na tyle. Żegnam się z wami Lubelskim hejnałem.
Polish is fun - Anka Sikora
Ćwiczenie 2
Wordwall - Lublin - połącz w pary
Ćwiczenie 3
Cześć, z tej strony Anka, a to jest kolejny odcinek podcastu, który, mam nadzieję, pomoże wam w nauce języka polskiego. www.polishisfun.com
Dzisiejszy odcinek będzie o moim mieście, czyli o Lublinie.
Lublin to największe miasto we wschodniej części Polski. Jest to miasto uniwersyteckie, ponieważ znajduje się tutaj aż pięć uniwersytetów.
Kocham to miasto nie tylko dlatego, że tutaj się urodziłam i wychowałam, ale także ponieważ Lublin jest bardzo zielonym miastem, a jak wiecie ja bardzo lubię naturę.
W Lublinie znajduje się bardzo dużo parków, najpopularniejszy jest Ogród Saski, położony w centrum miasta, ale warto odwiedzić również Park Ludowy, Ogród Botaniczny i Skansen.
Gdy jestem w Lublinie uwielbiam spacerować po Starym Mieście, jest tutaj wiele pięknych kamienic i dobrych restauracji.
Gdy jestem na rynku idę zawsze do restauracji Sielsko Anielsko na pyszny żurek. Jeśli nie wiecie , żurek to kwaśna zupa z jajkiem i kiełbasą. Na drugie danie zamawiam pierogi ruskie. Wierzcie mi, nie jest łatwo znaleźć naprawdę smaczne pierogi, a w tej restauracji są pyszne.
Po obiedzie warto wejść na szczyt wieży Trynitarskiej, skąd można podziwiać panoramę Lublina.
Po tej atrakcji idę na lody do Bułki i Kromki - ten lokal znajduje się naprzeciwko Trybunału, w samym centrum Starego Miasta. Lubię usiąść w ogródku z dobrą kawą i drożdżówką. Ale wy musicie spróbować lubelskiego cebularza, czyli okrągłego chlebka albo placka z cebulą i makiem.
Cebularz to tradycyjny wypiek lubelski, więc nie możecie o nim zapomnieć!
I na samym końcu, zwiedzam zamek lubelski i Kaplicę. Jeśli mam czas to wchodzę na wieżę i podziwiam piękną panoramę starówki.
No dobrze. Mogłabym tak opowiadać i opowiadać, ponieważ w Lublinie jest bardzo dużo interesujących miejsc i dobrych restauracji.
Ale wy na pewno zastanawiacie się kiedy najlepiej przyjechać do Lublina? To zależy. W lipcu, sierpniu i wrześniu są festiwale, o jednym z nich Jarmarku Jagiellońskim na pewno kiedyś wam opowiem. Tak naprawdę to sami musicie zdecydować, pamiętajcie tylko, że najładniejsza pogoda jest od czerwca do września. To by było na tyle. Żegnam się z wami Lubelskim hejnałem.
Polish is fun - Anka Sikora www.polishisfun.com
Ćwiczenie 1
Proszę posłuchaj jeszcze raz i wstaw brakujące słowa.
Polish is fun - Anka Sikora www.polishisfun.com
Dzisiejszy odcinek będzie o typowym dniu Anety. Pamiętacie Anetę z wcześniejszego podcastu? Mam nadzieję, że tak 🙂 Dobrze, zaczynamy!
Aneta lubi rano ........ . Od poniedziałku do piątku .............. się o szóstej rano, myje się i idzie ....... kuchni zrobić kawę. Aneta ................... mocną, czarną kawę i ............... śniadanie. Zazwyczaj jogurt z owocami i płatkami, czasami kawałek ciasta albo kanapkę z ................... i dżemem.
Po śniadaniu szybko........................ się i wychodzi do pracy, niestety nie ................. czasu na gimnastykę, ponieważ musi być w pracy przed ósmą.
Najpierw...................... autobusem do centrum, a później ................. na piechotę przez około 15 minut. Aneta bardzo lubi ten poranny spacer, szczególnie gdy pogoda jest ładna i nie pada.
W poniedziałki Aneta jest w szpitalu od 8 do 16.00, ale w południe idzie na krótką ......................... do baru wegetariańskiego. Na obiad ............................ kanapkę lub sałatkę i pije wodę mineralną.
Wieczorem Aneta często ........................ się z kolegami, idą ........... piwo lub ......... galerii handlowej. Czasami, gdy pada, lubią iść ........... kina, a później ...........kolację do ich ulubionej włoskiej restauracji.
Aneta zazwyczaj wraca ..........domu o 19 lub 20, jest bardzo zmęczona, więc od razu idzie się myć, a później ............... swój ulubiony serial na Netfliksie lub ................ książki. Książki to jej wielka pasja, dlatego codziennie przed snem czyta. Zazwyczaj o 23 idzie ................ , bo jutro znowu musi ............... wstać.
Ten podcast jest na poziomie A1, na tym etapie nauki powinniście już znać takie czasowniki jak: wstawać, budzić się, myć się, jeść, iść, jechać oraz czytać.
Polish is fun - Anka Sikora www.polishisfun.com
Ćwiczenie 2
Ćwiczenie 3
Cześć, z tej strony Anka, a to jest kolejny odcinek podcastu, który pomoże wam w nauce języka polskiego.
Dzisiejszy odcinek będzie o typowym dniu Anety. Pamiętacie Anetę z wcześniejszego podcastu? Mam nadzieję, że tak 🙂 Dobrze, zaczynamy!
Aneta lubi rano wstawać. Od poniedziałku do piątku budzi się o szóstej rano, myje się i idzie do kuchni zrobić kawę. Aneta pije mocną, czarną kawę i je śniadanie. Zazwyczaj jogurt z owocami i płatkami, czasami kawałek ciasta albo kanapkę z masłem i dżemem.
Po śniadaniu szybko ubiera się i wychodzi do pracy, niestety nie ma czasu na gimnastykę, ponieważ musi być w pracy przed ósmą.
Najpierw jedzie autobusem do centrum, a później idzie na piechotę przez około 15 minut. Aneta bardzo lubi ten poranny spacer, szczególnie gdy pogoda jest ładna i nie pada.
W poniedziałki Aneta jest w szpitalu od 8 do 16.00, ale w południe idzie na krótką przerwę do baru wegetariańskiego. Na obiad zamawia kanapkę lub sałatkę i pije wodę mineralną.
Wieczorem Aneta często spotyka się z kolegami, idą na piwo lub do galerii handlowej. Czasami, gdy pada, lubią iść do kina, a później na kolację do ich ulubionej włoskiej restauracji.
Aneta zazwyczaj wraca do domu o 19 lub 20, jest bardzo zmęczona, więc od razu idzie się myć, a później ogląda swój ulubiony serial na Netfliksie lub czyta książki. Książki to jej wielka pasja, dlatego codziennie przed snem czyta. Zazwyczaj o 23 idzie spać, bo jutro znowu musi wcześnie wstać.
Ten podcast jest na poziomie A1, na tym etapie nauki powinniście już znać takie czasowniki jak: wstawać, budzić się, myć się, jeść, iść, jechać oraz czytać.
Polish is fun - Anka Sikora www.polishisfun.com
Proszę posłuchaj jeszcze raz podcastu i uzupełnij luki.
Polish is fun - Anka Sikora www.polishisfun.com
Hej, z tej strony Anka, a to jest kolejny odcinek podcastu. W tym odcinku powiem ci jak możesz uczyć się języka polskiego z podcastami. Na pewno wiesz, że istnieje wiele podcastów do nauki języka polskiego. Jednak, aby nauczyć się nowego słownictwa, nie wystarczy tylko raz posłuchać podcastu, trzeba zrobić coś więcej.
Po pierwsze, jeśli jesteś początkujący, wybierz krótki podcast, ………… do poziomu A1, maksymalnie 3 minuty. Posłuchaj go i postaraj się zrozumieć ogólny sens. To nic jeśli nie zrozumiesz wszystkiego.
Następnie przeczytaj transkrypcję i podkreśl nowe słowa, ale tylko te, które są ważne aby zrozumieć całość. Nie tłumacz wszystkich nowych słów, bo może to być……………..
Jeśli twój poziom na to ……………. zamiast czytać transkrypcję, możesz sam ją napisać. To będzie takie dyktando z polskiego :) Na pewno powiesz, że pisanie transkrypcji jest ……………… tzn. że ……………… dużo czasu. Tak, to prawda, ale przynosi bardzo dobre rezultaty. Kiedyś miałam studenta, który właśnie tak się uczył i jego poziom języka polskiego, po około roku nauki, był niesamowity. Dlatego też…………….. ci ten sposób nauki! Pisz sam transkrypcję.
Następnie jeszcze raz posłuchaj podcastu i zobacz ile teraz rozumiesz. Posłuchaj go kilka razy w ciągu dnia lub jeśli nie masz czasu kilku dni.
Pamiętaj zrób jakieś ćwiczenia związane z tym podcastem. Możesz na przykład słuchać i ………… luki, odpowiedzieć na pytania albo znaleźć synonimy nowych słów. Możesz również zrobić flashcards na Quizlet lub Anki.
Po kilku dniach posłuchaj jeszcze raz tego samego podcastu jeszcze raz, zobacz czy pamiętasz nowe słowa i ………………… . Jeśli zapamiętałeś nowe słowa postaraj się używać je w czasie lekcji lub w czasie rozmowy jeśli mieszkasz w Polsce.
Miłej nauki!
Polish is fun - Anka Sikora www.polishisfun.com
Ćwiczenie 1:
Proszę połącz wyrazy z ich angielskim tłumaczeniem
overwhelming
expressions
I recommend this way of learning
adapted to the level
the level allows it
time-consuming
to fill in the gaps
dostosowany do poziomu -
przytłaczające -
poziom na to pozwala -
czasochłonne -
polecam ci ten sposób nauki -
uzupełniać luki -
wyrażenia -
Hej, z tej strony Anka, a to jest kolejny odcinek podcastu. W tym odcinku powiem ci jak możesz uczyć się języka polskiego z podcastami. Na pewno wiesz, że istnieje wiele podcastów do nauki języka polskiego. Jednak, aby nauczyć się nowego słownictwa, nie wystarczy tylko raz posłuchać podcastu, trzeba zrobić coś więcej.
Po pierwsze, jeśli jesteś początkujący, wybierz krótki podcast, dostosowany do poziomu A1, maksymalnie 3 minuty. Posłuchaj go i postaraj się zrozumieć ogólny sens. To nic jeśli nie zrozumiesz wszystkiego.
Następnie przeczytaj transkrypcję i podkreśl nowe słowa, ale tylko te, które są ważne aby zrozumieć całość. Nie tłumacz wszystkich nowych słów, bo może to być przytłaczające.
Jeśli twój poziom na to pozwala, zamiast czytać transkrypcję, możesz sam ją napisać. To będzie takie dyktando z polskiego :) Na pewno powiesz, że pisanie transkrypcji jest czasochłonne tzn. że wymaga dużo czasu. Tak, to prawda, ale przynosi bardzo dobre rezultaty. Kiedyś miałam studenta, który właśnie tak się uczył i jego poziom języka polskiego, po około roku nauki, był niesamowity. Dlatego też polecam ci ten sposób nauki! Pisz sam transkrypcję.
Następnie jeszcze raz posłuchaj podcastu i zobacz ile teraz rozumiesz. Posłuchaj go kilka razy w ciągu dnia lub jeśli nie masz czasu kilku dni.
Pamiętaj zrób jakieś ćwiczenia związane z tym podcastem. Możesz na przykład słuchać i uzupełniać luki, odpowiedzieć na pytania albo znaleźć synonimy nowych słów. Możesz również zrobić flashcards na Quizlet lub Anki.
Po kilku dniach posłuchaj jeszcze raz tego samego podcastu jeszcze raz, zobacz czy pamiętasz nowe słowa i wyrażenia. Jeśli zapamiętałeś nowe słowa postaraj się używać je w czasie lekcji lub w czasie rozmowy jeśli mieszkasz w Polsce.
Miłej nauki!
Polish is fun - Anka Sikora www.polishisfun.com
Ćwiczenie 1
www.polishisfun.com
Proszę posłuchaj jeszcze raz Audio i uzupełnij brakujące słowa
Lubicie podróżować? Jeśli tak, czy podróżujecie sami czy może z………………..?
Myślę, że zawsze są jakieś plusy i minusy każdego rozwiązania. Jednak ja nie lubię podróżować …………, dlatego albo podróżuję z moją rodziną albo z moimi przyjaciółkami.
Gdy już wiemy z kim będziemy podróżować, musimy wybrać środek transportu.
No właśnie, czym najbardziej lubicie podróżować? ……………., pociągiem, samochodem?
A może jesteście pasjonatami kolarstwa i lubicie podróżować …………….? Ja, gdy jestem w Polsce, najbardziej lubię podróżować ………………, ponieważ myślę, że drogi w Polsce nie są bezpieczne i wolę nie wypożyczać samochodu.
Latam też samolotem, ale nie lubię …………… i czekania na samolot. Ostatnia moja podróż samolotem z Warszawy do Rzymu była pełna …………... Prawie spóźniłam się na samolot, na szczęście lot był opóźniony i dzięki temu nie musiałam kupować nowego biletu.
Tak się zastanawiam czy wy spóźniliście się kiedyś na samolot?
Dobrze, mamy już transport, ale ważne jest także zakwaterowanie, czyli miejsce gdzie będziemy spać. Ja najczęściej ……………….mieszkanie, ale można też ……………….pokój w hotelu lub miejsce w schronisku albo na kempingu. Gdzie wy lubicie ……………..? Nocowaliście kiedyś pod namiotem na kempingu?
Myślę, że dwie najważniejsze rzeczy już mamy: bilet na samolot i zarezerwowany pokój w hotelu, teraz musimy się tylko………………...
Ja pakuję się bardzo szybko. Muszę powiedzieć, że od zawsze, czyli odkąd miałam 15 lat i pojechałam na pierwszy …………… wędrowny po górach, pakuję mało rzeczy do mojego plecaka. Lubię podróżować lekko, czyli mieć mały …………….. . Oczywiście teraz gdy mam dzieci nie jest to takie łatwe, ale gdy jedziemy albo lecimy do innego miasta to każdy ma tylko jedną małą walizkę tzw. bagaż ……………, czyli taki, który możemy zabierać do środka samolotu. A wy, lubicie się pakować? Co zazwyczaj zabieracie ze sobą w podróż?
Polish is fun - Anka Sikora www.polishisfun.com
Ćwiczenie 2
Proszę dopisz właściwe słowo (Please fill in with the correct word)
bagaż, mieszkanie, rezerwuje, walizkę, samolot, rowerem
Latem lubię jeździć …… po lesie.
Na wakacjach zazwyczaj wynajmuję ……………….. .
Tomek ……………… pokój hotelowy na expedia.com.
Do samolotu można zabrać tylko jeden …………… podręczny.
Aneta pakuje szybko ……………… i jest gotowa do podróży.
Nie lubię czekać na …………………. .
Hej, z tej strony Anka, a to jest kolejny odcinek podcastu Polish is fun. W tym odcinku porozmawiamy o podróżach.
Lubicie podróżować? Jeśli tak, czy podróżujecie sami czy może z przyjaciółmi?
Myślę, że zawsze są jakieś plusy i minusy każdego rozwiązania. Jednak ja nie lubię podróżować sama, dlatego albo podróżuję z moją rodziną albo z moimi przyjaciółkami.
Gdy już wiemy z kim będziemy podróżować, musimy wybrać środek transportu.
No właśnie, czym najbardziej lubicie podróżować? Samolotem, pociągiem, samochodem?
A może jesteście pasjonatami kolarstwa i lubicie podróżować rowerem? Ja, gdy jestem w Polsce, najbardziej lubię podróżować pociągiem, ponieważ myślę, że drogi w Polsce nie są bezpieczne i wolę nie wypożyczać samochodu.
Latam też samolotem, ale nie lubię lotnisk i czekania na samolot. Ostatnia moja podróż samolotem z Warszawy do Rzymu była pełna przygód. Prawie spóźniłam się na samolot, na szczęście lot był opóźniony i dzięki temu nie musiałam kupować nowego biletu.
Tak się zastanawiam czy wy spóźniliście się kiedyś na samolot?
Dobrze, mamy już transport, ale ważne jest także zakwaterowanie, czyli miejsce gdzie będziemy spać. Ja najczęściej wynajmuję mieszkanie, ale można też zarezerwować pokój w hotelu lub miejsce w schronisku albo na kempingu. Gdzie wy lubicie nocować? Nocowaliście kiedyś pod namiotem na kempingu?
Myślę, że dwie najważniejsze rzeczy już mamy: bilet na samolot i zarezerwowany pokój w hotelu, teraz musimy się tylko spakować.
Ja pakuję się bardzo szybko. Muszę powiedzieć, że od zawsze, czyli odkąd miałam 15 lat i pojechałam na pierwszy obóz wędrowny po górach, pakuję mało rzeczy do mojego plecaka. Lubię podróżować lekko, czyli mieć mały bagaż. Oczywiście teraz gdy mam dzieci nie jest to takie łatwe, ale gdy jedziemy albo lecimy do innego miasta to każdy ma tylko jedną małą walizkę tzw. bagaż podręczny, czyli taki, który możemy zabierać do środka samolotu. A wy, lubicie się pakować? Co zazwyczaj zabieracie ze sobą w podróż?
Ćwiczenie 1
Polish is fun - Anka Sikora www.polishisfun.com
Proszę posłuchaj jeszcze raz i uzupełnij brakujące słowa
Muszę powiedzieć, że moja ………….. nie jest bardzo duża. Mam starszego …………. i młodszą ………….. Mój brat ma…………… - to moja bratowa. Moja ……… i mój brat mają dwoje dzieci - a więc mam jedną bratanicę i jednego …………. Zrozumieliście? Syn mojego brata to bratanek, a córka mojego brata to bratanica.
Moja siostra ma męża - to mój ………….. Moja siostra i jej mąż są małżeństwem i mają czworo ………….. Mam trzech siostrzeńców i jedną siostrzenicę. Syn mojej siostry to siostrzeniec, a córka mojej siostry to siostrzenica.
Mam dużo ………….. i cioć, bo moi rodzice mają dużo ……………. Moje ciocie mają dzieci, mam dwie siostry cioteczne i dwóch braci ciotecznych. Nie nazywam ich kuzynami. Kuzyn to dla mnie daleki ……………... Nie wiem, może tak jest tylko w mojej rodzinie.
Moi rodzice są …………….., mój tata ma drugą żonę i ona ma dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa.
Moja mama i mój tata bardzo lubią mojego męża, czyli swojego ………….. Mój mąż również lubi swoich …………., czyli moją mamę i mojego tatę. Na szczęście mój mąż mówi trochę po polsku, czyli mogą oni sobie porozmawiać.
Natomiast, moi teściowie są Włochami i nie mówią wcale po polsku. Oni bardzo lubią swoje ……………, czyli mnie i jeszcze dwie żony swoich synów. Mój mąż ma trzech braci i są oni ………. O nie! Przepraszam. Zapomniałam! Dwóch jest żonatych, a jeden jest …………….., czyli nie ma żony. Moi teściowie mają trzy synowe i dwoje wnucząt (tj. moje dzieci).
No naprawdę dużo tego słownictwa. Mam nadzieję, że wszystko zrozumieliście.
Polish is fun - Anka Sikora www.polishisfun.com
Ćwiczenie 2
Proszę dopisać właściwe słowo (Please fill in with the correct word)
synowa, teść, zięć, teściowie, rodzina, małżeństwo, panna, teściowa, kawaler, rozwiedziony/a
…………. - czyli wszyscy: mama, tata, dzieci, dziadkowie itd.
……………- czyli mąż i żona
………… - czyli ktoś miał żonę/męża, ale już nie ma
………….. - nie ma żony
………….. - nie ma męża
……………- to mąż córki
………..… - to żona syna
………….. - to rodzicie żony lub mężą
………….. - to ojciec żony/mężą
…………. .. - to matka żony/męża
Ćwiczenie 3
Ewa jest córką, matką, żoną, kuzynką, teściową, synową, mężatką.
Proszę użyć narzędnika i napisać kim jest Piotr.
Piotr jest ....
Hej, ja jestem Anka, a to jest kolejny odcinek podcastu Polish is fun. Dzisiaj porozmawiamy sobie o rodzinie. Na pewno znasz już trochę słownictwa związanego z rodziną, ale mam nadzieję, że dzięki temu podcastowi nauczysz się czegoś nowego.
Zaczynamy.
Muszę powiedzieć, że moja rodzina nie jest bardzo duża. Mam starszego brata i młodszą siostrę. Mój brat ma żonę - to moja bratowa. Moja bratowa i mój brat mają dwoje dzieci - a więc mam jedną bratanicę i jednego bratanka. Zrozumieliście? Syn mojego brata to bratanek, a córka mojego brata to bratanica.
Moja siostra ma męża - to mój szwagier. Moja siostra i jej mąż są małżeństwem i mają czworo dzieci. Mam trzech siostrzeńców i jedną siostrzenicę. Syn mojej siostry to siostrzeniec, a córka mojej siostry to siostrzenica.
Mam dużo wujków i cioć, bo moi rodzice mają dużo rodzeństwa. Moje ciocie mają dzieci, mam dwie siostry cioteczne i dwóch braci ciotecznych. Nie nazywam ich kuzynami. Kuzyn to dla mnie daleki krewny. Nie wiem, może tak jest tylko w mojej rodzinie.
Moi rodzice są rozwiedzeni, mój tata ma drugą żonę i ona ma dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa.
Moja mama i mój tata bardzo lubią mojego męża, czyli swojego zięcia. Mój mąż również lubi swoich teściów, czyli moją mamę i mojego tatę. Na szczęście mój mąż mówi trochę po polsku, czyli mogą oni sobie porozmawiać.
Natomiast, moi teściowie są Włochami i nie mówią wcale po polsku. Oni bardzo lubią swoje synowe, czyli mnie i jeszcze dwie żony swoich synów. Mój mąż ma trzech braci i są oni żonaci. O nie! Przepraszam. Zapomniałam! Dwóch jest żonatych, a jeden jest kawalerem, czyli nie ma żony. Moi teściowie mają trzy synowe i dwoje wnucząt (tj. moje dzieci).
No naprawdę dużo tego słownictwa. Mam nadzieję, że wszystko zrozumieliście.
Polish is fun - Anka Sikora www.polishisfun.com
Postarajcie się zapamiętać:
rodzina - czyli wszyscy: mama, tata, dzieci, dziadkowie itd.
małżeństwo - czyli mąż i żona
rozwiedziony/a - czyli ktoś miał żonę/męża, ale już nie ma
kawaler - nie ma żony
panna - nie ma męża
zięć - to mąż córki
synowa - to żona syna
teściowie - to rodzicie żony lub mężą
teść - to ojciec żony/mężą
teściowa - to matka żony/męża
Najlepiej będzie jak sami opiszecie swoja rodzinę :) i poćwiczycie słownictwo. Na moim profilu są też flashcards z tym słownictwem.
Powodzenia i do usłyszenia! Dziękuję za uwagę! Pa pa!
Polish is fun - Anka Sikora www.polishisfun.com
SŁOWNICTWO:
dopóki skupić się na + narzędnik (nauce/pracy)
korek zdać sobie sprawę
zdecydować się robić notatki
bar mleczny kąpiel
wrócić nastawić budzik
www.polishisfun.com
Hej, z tej strony Anka, a to jest kolejny odcinek podcastu Polish is fun. Pomyślałam, że fajnie będzie nagrać odcinek z bardziej zaawansowanym słownictwem, dlatego ten podcast jest dostosowany do poziomu A2.
Tomek jest bardzo ..................................., od poniedziałku do piątku nic innego nie robi tylko pracuje. Na szczęście jego praca jest jego ........................ Tomek jest pediatrą i pracuje w ......................... w centrum Warszawy. Zazwyczaj wstaje o godzinie 6 i idzie do parku pobiegać. Potem wraca do domu i ..................... szybki, zimny prysznic i pije kawę z mlekiem.
Ubiera się i pakuje do torby wszystkie potrzebne rzeczy.
Wczoraj był poniedziałek, 11 października (jedenasty października). Pogoda była bardzo ładna, więc do pracy Tomek pojechał rowerem. On nie cierpi ........................., dlatego już dawno zdecydował, że dopóki będzie mieszkał w Warszawie nie kupi ........................ Po co? Zawsze są korki, a poza tym brakuje miejsc parkingowych.
W szpitalu Tomek pracuje na ..........................., wczoraj miał dyżur od 8 do 15.35. Po pracy zdecydował się pojechać do .......................... Akademii Medycznej, ponieważ przygotowuje się do egzaminu.................................... z Psychologii Społecznej. Jednak najpierw postanowił coś zjeść.
Niedaleko biblioteki .............................. się jego ulubiony bar mleczny. .......................... wczoraj przyjechał za późno i nie było już jego ulubionych pierogów, zamówił więc gołąbki z mięsem i sosem pomidorowym.
W czasie obiadu zadzwonił do swojej dziewczyny, czyli do Anety, którą już znacie. Ona poinformowała go, że tej nocy ma dyżur w szpitalu i nie będzie jej w domu, gdy on wróci.
Po obiedzie Tomek przez dwie godziny czytał i robił notatki w bibliotece. Zostały mu tylko 3 dni do egzaminu i zdecydował, że musi .......................... więcej czasu na naukę.
Wieczorem, o 19 postanowił wrócić do domu, ale po .................. wstąpił jeszcze do Biedronki, aby zrobić szybkie zakupy. Miał ............................ na włoską kolację, więc kupił mozzarellę, pomidory i świeży chleb.
Po kolacji wypił espresso i zaczął się uczyć. W domu było ................................ i spokojnie, więc Tomek zapomniał o wszystkim i ................................. się na psychologii. Dopiero po trzech godzinach zdał sobie sprawę, że było już ....................... . Poszedł do łazienki, ............................... wody do wanny i wziął kąpiel. Zrelaksowany, nastawił budzik na 6 i położył się spać.
Tak właśnie wygląda zwykły dzień Tomka.
Miłej nauki! I tak jak zawsze, jeśli chcielibyście tekst i ćwiczenia proszę napiszcie do mnie. Do usłyszenia!
Polish is fun - Anka Sikora www.polishisfun.com
Ćwiczenie 2
Ćwiczenie 3
Hej, z tej strony Anka, a to jest kolejny odcinek podcastu Polish is fun. Pomyślałam, że fajnie będzie nagrać odcinek z bardziej zaawansowanym słownictwem, dlatego ten podcast jest dostosowany do poziomu A2.
Tomek jest bardzo zapracowany, od poniedziałku do piątku nic innego nie robi tylko pracuje. Na szczęście jego praca jest jego pasją. Tomek jest pediatrą i pracuje w szpitalu w centrum Warszawy. Zazwyczaj wstaje o godzinie 6 i idzie do parku pobiegać. Potem wraca do domu i bierze szybki, zimny prysznic i pije kawę z mlekiem.
Ubiera się i pakuje do torby wszystkie potrzebne rzeczy.
Wczoraj był poniedziałek, 11 października (jedenasty października). Pogoda była bardzo ładna, więc do pracy Tomek pojechał rowerem. On nie cierpi korków, dlatego już dawno zdecydował, że dopóki będzie mieszkał w Warszawie nie kupi samochodu. Po co? Zawsze są korki, a poza tym brakuje miejsc parkingowych.
W szpitalu Tomek pracuje na zmiany, wczoraj miał dyżur od 8 do 15.35. Po pracy zdecydował się pojechać do biblioteki Akademii Medycznej, ponieważ przygotowuje się do egzaminu z Psychologii Społecznej. Jednak najpierw postanowił coś zjeść.
Niedaleko biblioteki znajduje się jego ulubiony bar mleczny. Niestety wczoraj przyjechał za późno i nie było już jego ulubionych pierogów, zamówił więc gołąbki z mięsem i sosem pomidorowym.
W czasie obiadu zadzwonił do swojej dziewczyny, czyli do Anety, którą już znacie. Ona poinformowała go, że tej nocy ma dyżur w szpitalu i nie będzie jej w domu, gdy on wróci.
Po obiedzie Tomek przez dwie godziny czytał i robił notatki w bibliotece. Zostały mu tylko 3 dni do egzaminu i zdecydował, że musi znaleźć więcej czasu na naukę.
Wieczorem, o 19 postanowił wrócić do domu, ale po drodze wstąpił jeszcze do Biedronki, aby zrobić szybkie zakupy. Miał ochotę na włoską kolację, więc kupił mozzarellę, pomidory i świeży chleb.
Po kolacji wypił espresso i zaczął się uczyć. W domu było cicho i spokojnie, więc Tomek zapomniał o wszystkim i skupił się na psychologii. Dopiero po trzech godzinach zdał sobie sprawę, że było już późno. Poszedł do łazienki, napuścił wody do wanny i wziął kąpiel. Zrelaksowany nastawił budzik na 6 i położył się spać.
Tak właśnie wygląda zwykły dzień Tomka.
Miłej nauki! I tak jak zawsze, jeśli chcielibyście tekst i ćwiczenia proszę napiszcie do mnie. Do usłyszenia!
Polish is fun - Anka Sikora www.polishisfun.com